Ako vyčistiť komín svojpomocne?

Revíziu a čistenie komína môže po správnosti robiť len kvalifikovaný kominár, ktorý okrem prác na komíne vystaví aj potrebnú dokumentáciu.

Podľa zákona má byť revízia komína odborníkom vykonaná raz ročne. Ak ale kúrite pevným palivom, čistiť a kontrolovať komín raz ročne nestačí.

Aj keď nejde o ľahkú záležitosť, každý majteľ komína by si mal zvládnuť preventívne skontrolovať svoj komínový systém aj sám. Treba ale myslieť na to, že práca na streche môže byť nebezpečná a niektoré veci jednoducho vyžadujú odbornú ruku.

Základným pravidlom samočistenia komína je pripravenosť a maximálne bezpečnosť, obzvlášť, ak je strecha šikmá a v zimných mesiacoch, v sezóne vykurovania aj klzká.

Ak máte podozrenie na závady, na stenách komínu sa robí rosa, ak je v miestnosti problém s dymom alebo ak máte pocit, že sa komínový ťah zmenil neriskujte a privolajte si odborníka.

Čo potrebujete:

Set na čistenie komínov - set na čistenie komínov dostanete v lepšom železiarstve alebo špecializovanej predajni. V zásade potrebujete komínovú kefu- kominársku štetku, vymetací drôt - lanko/tyč, kominárske slniečko - závažie (musí zopodvedať tvaru a veľkosti komína- oceľová kefa patrí do tehlového/šamotového prieduchu, antikorová do antikorového), lopatku a nádobu na sadze. Odborníci tiež odporúčajú pred mechanickým čistením komína spáliť v kachliach “Pe-Po - Kominíček chemický, známy ako odstraňovač sadzí z komínov a dymovodov. Spalinová cesta sa po ňom čistí ľahšie.

Čistenie - zvrchu alebo zospodu?

Ideálne čistenie je samozrejme zvrchu. Je na to ale potrebné vybavenie a bezpečný prístup. Ak nemáte bezpečný prístup uprednostňujte čistenie cez komínové dvierka v podkroví alebo cez spodné dvierka. (pri tomto type čistenia komín nesmie byť vyšší ako 6 m )

V akom smere čistiť komín?

Pokiaľ máme možnosť a čistíme komín z vrchu postupujeme nasledovne:

Najskôr je ideálne do komínu nahliadnuť a zhodnotiť stav. Ak sú steny zarosené a pokryté lesklým povlakom, poukazujú na to, že niečo nieje v poriadku. V tomto prípade je vhodné naplánovať si kominára a identifikovať príčinu. Ak sú steny suché, špinavé od suchej sadze, môžete sa pustiť do čistenia. Povraz alebo tyč s kefou spúšťajte dolu komínom a následne vyťahujte nahor.(Nesmie to byť obyčajné lano/špagát. V prípade, že sa roztrhne, zablokuje komín a kominárovi sa nevyhnete) Ak používate tyč, je potrebné ju počas čistenia nastavovať na časti komína. Ak je tyč pružná, môže sa používať aj na čistenie zvrchu aj zospodu.

Čistenie by malo prebiehať pomaly a postupne. Počúvajte ako sadze padajú smerom nadol a vyberajte ich do pripravenej nádoby.

Pri čistení z komínových dvierok sa používa výlučne kefa, nie slniečko- závažie. Na komíne sa teda zospodu vymetie najprv horná časť komína a následne dolná.

Ak je komín zanesený viac, sadze bude veľa a je potrebné opakovať tento proces aj viackrát, alebo si privolať profesionálnu pomoc. Niekedy je potrebné použiť silnejšie metódy čistenia.

Netreba zabúdať ani na čistenie sopúcha (miesto napojenia dymovodu do komína). Ak máme možnosť, je vhodné skontrolovať aj nadstrešnú časť komína. Poškodená hlavica alebo iné poškodenia si vyžadujú kontrolu kominára.

S pozdravom Váš PROFIDOMOV

Zdieľať článok