Ako správne odvzdušniť radiátor?

Vykurovacia sezóna je v plnom prúde. Ak ste pred sezónou neurobili potrebnú údržbu Vašich radiátorov, možno sa Vám stalo, že radiátor nefungoval, tak ako by mal. Pritom možno stačilo iba odvzdušniť radiátory. Ak neviete ako na to, v nasledujúcom článku Vám vysvetlíme všetko potrebné.

V rodinnom dome sa najprv odvzdušňuje najnižšie položený radiátor a končí sa u toho, ktorý je najvyššie.

Ako zistíte že Váš radiátor potrebuje odvzdušniť ?

Zavzdušnenie radiátorov sa najčastejšie prejavuje tak, že radiátor prestane kúriť úplne alebo sa jeho vykurovací výkon zníži. Ak je radiátor zavzdušnený iba čiastočne, teplá voda do neho síce prúdi, ale radiátor je hlučnejší a voda v mieste prívodu teplej vody špliecha a buble.

Ako na samotné odvzdušnenie ?

Než sa pustíte do odvzdušnenia, pripravte si nádobu, ktorú dáte pod ventil, imbusový kľúč a na staršie radiátory aj skrutkovač.

Na všetkých radiátoroch otvoríme regulačné ventily, čím umožníme plný prietok vykurovacej vody i vzduchu.

(Ventil sa väčšinou nachádza na bočnej strane radiátora v jeho hornej časti - na starších typoch aj pod kovovým krytom) Ventil otáčajte proti smeru hodinových ručičiek. Z odvzdušneného ventilu sa najprv začne uvoľňovať vzduch, spoznáte to tak, že to syčí.

Postupne, za vzduchom začne tiecť (prskať) aj voda. Vodu so vzduchom, zachytávame do pripravenej nádoby. V momente keď vyteká iba voda, je odvzdušnenie hotové a môžete ventil opäť uzatvoriť. Ďalší deň skontrolujte, či radiátory hrejú naplno a po celej ploche. Ak sú na radiátore naďalej studené miesta, je potrebné celý proces opakovať. Ak nepomôže ani opakované odvzdušnenie, je lepšie zavolať radšej odborníka. Ten vykurovací systém skontroluje, nastaví ho, prípadne odporučí iné riešenie.

S pozdravom Váš PROFIDOMOV

Zdieľať článok