Ako správne vykurovať drevom - tipy.

Tipy, ako správne vykurovať drevom. 

Vykurovanie domu drevom je veľmi príjemný a ekonomicky výhodný spôsob výroby tepla iba v prípade, že Váš komín je v 100% stave a Vy kúrite správne. Ak ste v kúrení drevom začiatočník určite si nechajte poradiť od odborníka. Správnym kurenim znižujete množstvo emisií o 80%, dopad na životné prostredie je minimálny a využitie dreva maximálne, čím ušetríte nemalé peniaze.

 

Farba dymu je dôležitá

Jedným zo spôsobov, ako zistiť funkčnosť a stav Vášho kúrenia je aj kontrola farby komínového dymu. V ideálnom prípade je dym svetlý a takmer neviditeľný.

Tmavé sfarbenie alebo zlý ťah v komíne môže znamenať, že nevykurujete správne, alebo, že ťah Vášho komína je nedostatočný. Ak je dym bezdôvodne tmavý, privolajte si radšej odbornú pomoc a nechajte svoj komín skontrolovať.

Ak chcete kúriť drevom, tak jedine suchým

Hlavnými predpokladmi pre dosiahnutie vysokého energetického výnosu sú použitie suchého palivového dreva a dostatočný prísun vzduchu. 

 

Dobre vysušené drevo - palivové drevo (menej ako 20% zvyškovej vlhkosti) má priemernú výhrevnosť približne 4,6 KWh / kg. Ak má drevo ešte 50% zvyškovej vlhkosti, výhrevnosť je iba už iba polovičná.

 

-Podiel vlhkosti čerstvého dreva +-  50 %

- Podiel vlhkosti dreva sušeného v lese +- 25 až 30 %

-Podiel vlhkosti sušeného na vzduchu  +- 10 až  20 %. 

Na kúrenie v krbe je najviac používané listnaté drevo, ktoré má nižšiu výhrevnosť ako ihličnaté, ale na rozdiel od ihličnatého veľmi neiskrí a horí dlho.  Obľúbené je tiež brezové drevo aj smrekové drevo.

Test vlhkosti dreva 

Vlhkosť palivového dreva je najvhodnejšie testovať pomocou vlhkomeru. Takto získate presný obsah vlhkosti. Merač vlhkosti kúpite vo väčšine železiarstiev a zvyčajne stojí od 15 do 30 eur. Merač vlhkosti dreva sa používa pomerne ľahko,  v zásade ale zmerajte vlhkosť na niekoľkých rôznych kusoch a častiach dreva. (Rozdeľte kúsok palivového dreva a zmerajte vlhkosť čerstvo narezaného povrchu)

Vaše palivové drevo sa môže použiť na vykurovanie, ak je percentuálny podiel nižší ako 18% (odporúčané odporúčanie ministerstva životného prostredia).

Kde kúpiť suché palivové drevo?

Najlepšie je kúpiť suché palivové drevo od profesionálneho predajcu. Viete kde bolo drevo vytažené a sušené a teda viete, že kupujete kvalitné suché drevo.

Ak potrebujete radu odborníkov neváhajte a kontaktujte nás.

 S pozdravom Váš PROFIDOMOV

 

Zdieľať článok